Ako vybrať karabínku a obratlík?

V tomto nákupnom poradcovi Vám priblížime základné rozdiely medzi karabínkami a obratlíkmi.

V tomto nákupnom poradcovi Vám priblížime základné rozdiely medzi karabínkami a obratlíkmi.

Doba čítania 6 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Karabínka

slúži k rýchlemu a kedykoľvek bez problémov pohotovo rozobrateľnému spojeniu, najčastejšie to býva medzi kmeňovým vlascom či šnúrou a naviazača, veľmi často sa karabínky využívajú aj pre upevnenie vláčiacej nástrahy (trblietky, wobler atď.). Zhotovená býva z kvalitného oceľového drôtu a naozaj dobrá karabínka nesmie mať v žiadnom prípade tendenciu otvárať sa alebo dokonca praskať. 

Na zdanlivých drobnostiach a maličkostiach totiž často môže závisieť výsledok finálnej časti lovu, teda zdolávanie a vylovovanie ryby. Precízne spracovanie do najmenšieho detailu je naozaj dôležité. Základné osvedčené tvary je to, čoho sa väčšina rybárov drží. Výrobu pochopiteľne vykonáva plne automatizovaný stroj, jeho nastavenie a predovšetkým kvalita použitého drôtu ovplyvňuje celkovú kvalitu výrobku. Pred použitím je dobré karabínku prezrieť a skontrolovať, hrdzavým a zdeformovaným nemá cenu dávať šancu pri rovnaní a pokusoch o zlepšenie funkčnosti, bez milosti ju vyhoďte a nabudúce si vyberte naozaj osvedčenú a kvalitnú značku! Ideálne sú nie príliš lesklé s nenápadnými vzormi, veľké karabínky sú niekedy potiahnuté ochrannou vrstvou. Na jednom konci je karabínka často vybavená očkom, čo u väčších zároveň napomáha k odolnosti v ťahu a bráni deformácii. Malé karabínky sú niekedy úplne jednoduchého pretiahnutého tvaru, napriek tomu fungujú úplne spoľahlivo.

Obratlíky

sa používajú tam, kde dochádza k výraznejšiemu krúteniu vlasca alebo šnúry a to by časom vadilo pri nahadzovaní alebo vedení nástrahy, prípadne spôsobilo zníženie pevnosti. Ku krúteniu v pozdĺžnej osi dochádza predovšetkým pri vláčení, vôbec najčastejším javom to je pri love na rotačné trblietky. Aj ďalšie nástrahy vedia vlasec alebo šnúru pekne skrútiť, použitie kvalitného obratlíku v správne zvolenej veľkosti je jednoduchým a účinným riešením.

Princípom obratlíku je voľne pretáčať čapu v kovovom valčeku, najčastejšie je obratlík riešený s dvoma protiľahlými čapmi, čím sa dosiahne oveľa ľahšieho pretáčania. Musí byť vyrobený zo špičkového materiálu a nesmie byť nijako pokrivený, pretože v ten moment by funkčnosť rapídne klesala. Je vybavený dvoma protiľahlými očkami, špeciálne obratlíky majú ešte jedno očko vyvedené na boku. Tie sa potom používajú pre jednoduchú a rýchlu montáž ďalšieho náväzca. Obratlíky v žiadnom prípade nesmú byť hrdzavé alebo znečistené. Tie ktoré už nejakú dobu máme je potrebné občas kontrolovať na pevnosť a ľahké pretáčanie. Obratlík môže súčasne slúžiť aj ako zarážka a tiež pre spojenie kmeňového vlasca alebo šnúry s háčikmi. Bezpodmienečne nutné býva použitie kvalitných obratlíkov pri love úhorov, ktorí dokážu vlasec neskutočne krútiť. Veľké obratlíky sa používajú pri love sumcov. Ak nahadzujeme a následne vyťahujeme nástrahy na veľkú vzdialenosť, ich nesymetrický tvar môže často pôsobiť krútenie vlasca, takže aj preto je vhodné použiť obratlík. Na obratlíky s navliekacím labyrintom už takmer nenarazíte, používali sa pre pripojenie tvrdých oceľových laniek, predovšetkým pri love šťúk. Oceľové lanká i kevlarové lanká a ďalšie súčasti, ktoré dokonale odolajú ostrým zubom dravcov sú dnes dodávané už s pripojeným obratlíkom alebo karabínkou.

Kombinovaná karabínka s obratlíkom

sa pri love na vláčiace nástrahy výborne osvedčuje, použiť ju ale môžeme aj pri položenej či ďalších rybárskych technikách. Ide vlastne o obratlík, ktorý má na jednej strane klasicky uskutočnené očko a na druhej je opatrený závesom v štýle karabíny. Veľmi praktická vec pre rýchlu výmenu nástrah aj náväzcov, vyrába sa tiež v najrôznejších veľkostiach a modifikáciách.

Veľmi často nájdu využitie aj pri zostavovaní montáže pre lov na feeder, kde slúži k uchyteniu kŕmidlá, v kombinácii s bužírkou a korálikmi. Alebo tiež pri tradičnom love na položenú, rybárska vynaliezavosť a fantázia totiž nepozná hraníc. Po vyslobodení prekážky alebo súboji s veľkou rybou si zvyknite karabínky aj obratlíky kontrolovať, v prípade akéhokoľvek poškodenia alebo nefunkčnosti ich ihneď vymeňte. Určite sa to oplatí.

Špirálové krúžky

sa používajú na upevnenie háčikov a najmä trojháčiky na vláčiace nástrahy. Využijeme ich na wobler, plandavkách, rotačkách aj ďalších prívlačových nástrahách. Musia byť naozaj kvalitné a špirála musí tesne doliehať, aby nedošlo k natiahnutiu krúžku vysokým ťahom alebo k jeho uvoľnení pri boji s rybou.

Mikrokrúžky

Sú pomerne malé, ale veľmi pevné krúžky, používané pre spoľahlivé spojenie predovšetkým u materiálov, ktoré by sa inak navzájom mohli ľahko prerezať. Alebo by uzol dosť dobre nedržal a skĺzaval, prípadne sa rozviazal. Hrany krúžku musia byť oblé, inak by pri zvýšenom ťahu došlo ľahko k prerezaniu vlasca alebo šnúry v ohybe. Mikrokroužky sa výborne hodia pre vytváranie bočných náväzcov a používajú ich aj rybári pri love na plávanú, tie najmenšie majú vo svojej výbave spravidla muškári.

Keď budete spájať šnúru a vlasec alebo obyčajný vlasec a fluorkarbonový materiál, mikrokrúžkom sa asi nevyhnete, je to oveľa spoľahlivejšie, než všetky zatiaľ vyskúšané uzly a spoje. Sú v jednom kuse, na rozdiel od špirálových krúžkov ich nie je možné navliekať ale potrebné starostlivo viazať.

Pevnosť a nosnosť

sa pri karabínkach a obratlíkoch udáva v kilogramoch, občas môžeme byť svedkami zaujímavých testov, radšej ale siahneme na "naddimenzovaný" spojovací materiál, predsa len používaním starne a radšej zbytočne neriskujme. Pozor na označovanie v librách alebo unciach, s ktorým sa môžeme stretnúť na tovare, ktorý dorazil z Veľkej Británie. Ale prepočet zase nie je zložitý, len si toho všimnúť!

  • vždy pri karabínach dbajte na dokonalé zatváranie a materiál

  • nenechávajte po rybolove obratlíky a karabínky vo vlhkých škatuľkách a po vreckách, už by potom nemuseli byť dokonale funkčné

  • nosnosť celej zostavy je len taká, koľko udrží jej najslabší článok!

  • obratlíky a karabínky nadväzujte nad stolom, uterákom alebo novinami, inak sa v tráve zle hľadajú

  • u prívlačových nástrah venujte dostatočnú pozornosť špirálovým krúžkom a poškodené alebo podozrivé a zdeformované ihneď vymeňte!

  • nejaké tie karabínky a obratlíky majte na rybách vždy pri sebe, nikdy neviete, kedy budú potrebné

Jedným zo základných pravidiel je, že často rozhodujú o našom úspechu či neúspechu takéto drobnosti za pár korún. Venujme im teda vždy takú pozornosť, akú si zaslúži!